Listy Nr 51

nr51_okladka_mini

listy

ZWRACAM SIĘ Z UPRZEJMA PROŚBĄ O WYDRUKOWANIE TEGO TEKSTU NA LAMACH WASZEGO PISMA, LUB PRZYNAJMNIEJ SKORZYSTANIE Z NIEGO I PODJECIE TEMATU Z GÓRY DZIĘKUJĘ

Dnia 16 kwietnia br. odwiedziłem targi Infosystem, a przy okazji wystawę Labirynt ‘96. Wystawa ta (czy też minitargi) poświęcona była grom. Można było tam pograć i kupić stare, nowe, polskie i zagraniczne gry. Jako stary gracz i zapalony komputerowiec nie mogłem tam być i nie kupić sobie jakiejś gry. Postanowiłem kupić grę polską, ponieważ uważam, że i na naszym rynku powinny istnieć firmy zajmujące się tym procederem (bez moich pieniędzy byłoby to niemożliwe). Hasło „Dobre bo polskie” pasowało mi tu w 100%. Niestety tylko pasowało (czas przeszły).

Kupiłem grę „Prawo krwi” firmy TECHLAND z Parczewa. Ładne pudełko, ciekawa tematyka i możliwość zakupu dobrze zrobionej polskiej gry zaważyła na wyborze. Na okładce przeczytałem m.in.: gra zawiera 6 poziomów walk ulicznych, 3 poziomy strzelaniny i 2 poziomy „szalonych pościgów” po ulicach miast. Byłem z siebie dumny i zadowolony, że kupiłem grę polską i na dodatek tak dobrze się zapowiadającą.

Po otwarciu pudełka i przeczytaniu „mini” instrukcji (mój pierwszy szok, ponieważ takiego g.. jeszcze moje oczy nie widziały!) zapowiadało się mimo wszystko ciekawie. Niestety, wybuch nastąpił w momencie odpalenia gry. Gra=szmelc – pierwszy wniosek, ale nienajgorszy!!! Firma TECHLAND oszukała wszystkich, zrobiła świństwo czy jak to tam można jeszcze gorzej nazwać. Zamiast obiecanych 11 poziomów tylko 6, zamiast bajerów, lepiej nie mówić co. Brak wszystkiego, za co zapłaciłem (przez chwile myślałem, ze im się pudełka pomyliły). Ogólnie gry na Atari 65, czy Commodore są o niebo lepsze. Wszystko byłoby OK, gdyby tak było napisane na pudełku lub choćby w instrukcji. Mówię sobie: nie dam się nabić w butelkę, a że Parczew jest niedaleko od mojego miasta, to wsiadłem na rower i pojechałem do oszusta czyli firmy TECHLAND. I co?

Zostałem po prostu olany. Szef firmy, która tworzy i sprzedaje gry patrzył na gracza jak na gorszy gatunek człowieka. Gracz (na którym zarabia) był dla niego ZEREM. Żadnych wyjaśnień, żadnych przeprosin, jedyna rzeczą która się dowiedziałem to to, że gra była przewidziana na Amigę (ja mam PC), a po-
nie chciało

zmieniać pudełka (ano pewnie, bo po co mówić komuś, że te wersje tak się różnią: z 11 tylko 6, o strzelaninie można pomarzyć, grafika i poziom trudności zerowy – grę ukończyłem w 10 min., niechaj płaci, a potem to już jego sprawa). Niestety, to jeszcze nie najgorsze.SZEF FIRMY TECHLAND POWIEDZIAŁ: ZE WSZYSTKIE FIRMY KOMPUTEROWE, A W SZCZEGÓLNOŚCI POLSKIE STOSUJĄ TAKIE PRAKTYKI!!! Jeśli to prawda, to chroń nas Boże. Poczułem się tak jak ktoś, kto doszedł do końca gry i został zabity!!! To oszustwo nie może przejść bez echa!!!

Jeżeli wszystkie firmy komputerowe będą tak postępować jak firma TECHLAND SOFT z Parczewa, to myślę, że ani jeden polski gracz nie kupi polskiej gry. Gdybym wiedział wcześniej że wersje ami-gowa i na PC się różnią, mógłbym mieć pretensje tylko do siebie, a tak ja – polski gracz, zostałem oszukany przez firmę, która ma produkować dla mnie! Już nigdy nie kupię gry firmy TECHLAND i dzięki jej działalności chyba nie będę już kupował polskich gier (chyba, że otrzymam zapewnienie od innych polskich firm komputerowych, że oni nie stosują podobnej praktyki).

OGŁASZAM BOJKOT FIRMY TECHLAND SOFT Z PARCZEWA ORAZ JEJ PRODUKTÓW. NIECHAJ FIRMA, KTÓRA NIEGODNA JEST NOSZENIA NAZWY FIRMY KOMPUTEROWEJ NIE OSZUKUJE JUŻ WIĘCEJ POLSKICH GRACZY I NIECHAJ NIE PSUJE REPUTACJI INNYCH POLSKICH FIRM!!!

GRACZ, KTÓRY NIE DA SIĘ ZROBIĆ W BALONA

Piotr Drygas

BEZ WYJŚCIA

Chciałbym Was prosić (…) co-byście (…) pomogli mi wyzbyć się tzw. sprzętu zwanego Commodore Amiga CDTV (to takie czarne, co się często kurzy). Oczywiście nie dziękuję, ponieważ i tak s… (cenzura obcojęzyczna) z tego wyjdzie.

Pol. S. King III

Robimy czasem rzeczy niemożliwe, ale w sprawie cudów prosimy się zgłaszać do najbliższej świątyni.

CZARNA ROZPACZ

Jakiś czas temu dostałem w prezencie komputer Atari 520 ST(…). Chciałem kupić sobie jakieś gry. Byłem w paru sklepach, ale tam powiedzieli mi, że na Atari 520 ST nie mają już gier. Postanowiłem
napisać do Was i zapytać czy nie wiecie, gdzie mógłbym je dostać.

Piotr Potocki

Mamy dla Ciebie smutną wiadomość. Nie znamy sklepów, gdzie można byłoby dostać coś na Twój komputer. Jedynym wyjściem jest giełda komputerowa (może jest jakaś koło Ciebie) i wymiana z kolegami. Gdybyś miał dostęp do Internetu, znaleźlibyśmy jeszcze jakieś wyjście, a tak to po prostu można się załamać.

CZĘSTOTLIWOŚĆ

Czy TOP SECRET będzie kiedyś ukazywał się częściej?

Michał Semrau

Mamy nadzieję, że nie (kiedyś trzeba pożyć, a nie tylko grać i pisać, grać i pisać). Jakby to zresztą wyglądało, gdybyśmy jako dziennik numer poniedzałkowy wydawali w piątek? Na razie (ostatnio z sukcesami) walczymy więc z terminowością ukazywania się TS w kioskach.

DOWÓD NA ISTNIENIE

Czy gra „Lords of the Realms” jest na Amigę 600? Jeśli tak, proszę podać dystrybutora i jego adres.

Rocky Woods

Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że nie istnieje. Z pewnością nie ma tego w katalogu produktów firmy MarkSoft, która sprzedawała wszystkie starsze produkcje firmy Impressions.

HMM…

Mam Amigę 600 (bez rozszerzeń). Niedawno kupiłem sobie grę pt. „Cytadela”. Niestety, aby animacja była płynna, muszę: wyłączyć podłogi i sufity, zmniejszyć ilość detali, zmniejszyć okno gry do numeru drugiego (ok. 6 cm x 10 cm). Granie w takich warunkach nie jest specjalną atrakcją. Chciałbym dowiedzieć się czy do mojej Amigi można dokupić jakąś rzecz (koprocesor, pamięć FAST, jakąś kartę czy coś innego), dzięki której „Cytadela” chodziłaby szybciej. Jeśli istnieje coś takiego i można to zainstalować w A600, to ile to kosztuje (około)?

Wierny Czytelnik

Podstawowym problemem jest to, że z A600 więcej się nie wyciśnie. Nie ma żadnych pamięci, dopalaczy i innych wynalazków, które skłoniłyby „Cytadelę” do szybszej pracy. Aby gra chodziła szybciej, musiałbyś zmienić procesor, a w przypadku Amigi oznacza to wymianę komputera. Innej drogi nie ma.

JAK…?

Mam swoją pociechę, Amigę 500. Mam dość starą grę „Alien Breed 92”. Mam też stary TOP SECRET z września/października 1992 z opisem tej gry, ale nie ma w nim nic o tym, jak wejść do Indeksu.

Paweł Puławski

Spacją.
KISZKA

Po co jest „Kiszka”?

Stunts

Gromadzi odpady umysłowe.

KU PAMIĘCI

Czym różnią się pamięci 8-bito-we od 32-bitowych i 32-bitowe od 36-bitowych.

Maciej Sachaj

Pamięci 8-bitowe różnią się od 32-bitowych szybkością dostępu. Do tych pierwszych dane są wczytywane w porcjach po 8 bitów, do tych drugich – po 32 bity. Pamięci 36-bitowe posiadają jeszcze po cztery bity kontroli parzystości, wykorzystywane np. w starych płytach pentiumowych.

NIEDOBORY

Zbieram od wielu miesięcy na grę „Stonekeep”, ale jest ona droga, a mi to zbieranie nie idzie za dobrze. Oddaje makulaturę, gram w Lotto, ale nic. Dlatego błagam o wspomożenie finansowe albo przysłanie mi na CD „Stonekee-pa”, albo przynajmniej jakiegoś szerłera.

Bartłomiej Oczko

Cóż, pozostaje tylko współczuć. Radzimy jednak zrezygnować z Lotto i skupić się na makulaturze.

NIESMACZNE JABŁUSZKO

Czy istnieje komputer PC i Mac w jednym (słyszałam coś o Power MacPC)? Jeśli tak, to czy warto go kupić? Dlaczego gry na Maca są droższe niż na peceta?

DooMarta

Ostatnio widzieliśmy jednego MACa Power PC i chodzi wolno jak nieszczęście, za to kosztował około 5000 zł. Ja bym tego nie kupiła, choć fani Maca mogą się na mnie obrazić. A gry droższe są dlatego, że tych komputerów jest mniej, więc i gry mają mniejsze nakłady.

NOWE AMD

Czy procesor AMD 5×86 90 MHz jest szybszy od Pentium 75 MHz? Ile pamięci podręcznej posiada AMD 5×86 90? Czy istnieje szybsza wersja procesora AMD 5×86?

Desperato

Mówiąc szczerze nie słyszeliśmy nic o procesorze AMD 5×86 90 MHz, mimo iż kłopotów ze słuchem nie mamy. Słyszeliśmy za to o procesorach AMD 5×86 taktowanych zegarami 133 i 166 MHz. Oba posiadają 16 KB pamięci cache.

ODSIECZ

Seniorito Claro! Skoro Ty nie możesz, to ja nazywam pana Davida II Cooperfielda (chyba to jakaś karykatura tego prawdziwego) męską szowinistyczną świnią. Powołuję także do życia TAJNĄ PARTIĘ WALKI z JAWNĄ PARTIĄ WALKI z TAJNĄ PARTIĄ FEMINISTEK O ODNOWĘ w TOP SECRET.

Aśka

Dziękuję za słowa wsparcia. Mówiąc szczerze należało mu się. A z partii najbardziej lubię partię szachów.

PECHOWY ORYGINAŁ

Jestem posiadaczem „Ligi Polskiej ‘95” i wszystko byłoby dobrze, gdyby gra chciała działać. Robiła to zresztą do niedawna i w razie awarii poszedłbym do kolegi i przegrał gierke jeszcze raz, ale niestety mam oryginał i to zarejestrowany oryginał.
Kiedy po rozpoczęciu sezonu gram mecz (w save’ach dzieje się tak samo), po jego zakończeniu pojawia się normalny ekran gry, ale gdy kliknę mychą na jakąkolwiek ikonę, to pojawia się czarny ekran, Sound Blaster rzępoli w tle, a komputer grzebie po dysku i nic.
Próbowałem już wszystkiego: reinstalowałem program, zmieniałem konfigurację pamięci, odpalałem z dysku startowego, dałem nawet na tace w kościele i nic.(…)
Czy kwalifikuje się toto do reklamacji? Czy mogę zarządać zwrotu pieniędzy (od MarkSoftu)? Czy MarkSoft przygotowuje „Ligę Polską ‘96” na PC, a jeśli tak, to czy mogę wymienić u nich moją wersję na nowszą (nawet testową) za ewentualną dopłatą?

Sosenek

Program najwyraźniej padł na dyskietce. Przywilejem każdego właściciela legalnego softu jest zrobienie  kopii zapasowej na wypadek padu nośnika. Jak widać nie skorzystałeś z tej możliwości. Jeśli, jak piszesz, gra wcześniej działała, nie można obarczać za pad dyskietki firmy sprzedającej program. Nie dostaniesz więc zwrotu pieniędzy. Update do nowszej wersji za dopłatą też raczej nie wchodzi w grę (takich rzeczy się nie praktykuje). Jedyną nadzieją jest udanie się z pudełkiem i jego całą zawartością do firmy MarkSoft i poproszenie o skopiowanie gry na własny nośnik. Może się uda.

PLAN

Czy planujecie zwiększenie objętości TS?

Jaworznianin

Dobrze to ująłeś. Planujemy. I to już od dłuższego czasu.

PORÓWNANIE

Żywiec to nie jest zad… (cenzura na podst. art. 7 # 2 Kodeksu Etyki Redakcji TS). Przecież ostatnio był tu Papież. To dlaczego u nas TOP SECRET wychodzi z miesięcznym opóźnieniem?

Staszek

Warszawa też nie jest zad… (cenzura na podst. art. 7 # 2 Kodeksu Etyki Redakcji TS), choć ostatnio Papieża tutaj nie było (mamy za to cały czas prezydenta i stąd może Papież nas omija). Pomimo tego u nas też do niedawna TS wychodził pod koniec miesiąca.

POZORNY DYLEMAT

Zastanawiam się czy kupić „Dooma II” czy „Duke Nukema 3D”.

M.B.

Naprawdę nie wiem nad czym dumasz. „Doom II” to nic innego jak popłuczyny po „Doomie” zrobione po staremu (320x200x256).

„Duke Nukem 3D”, jakkolwiek należy do rodziny doomowatych, jest zdecydowanie czymś lepszym, wnosząc do gatunku sporo nowych elementów i mając świetną oprawę graficzną i dźwiękową (por. opis w tym numerze). Najlepszym argumentem jest fakt, że od dłuższego czasu pracownicy naszego wydawnictwa zostają po godzinach urzędowania, by grać w „Duke’a” do późnego wieczora po sieci.

PROGRAM WIDMO

Kiedy wreszcie pojawi się Wasz program na Ca-nal+?
Tymek z Jeżyc

Odpowiedź na tę chwilę brzmi: NIGDY. Canal+ przechodzi szeroko zakrojoną reorganizację połączoną z rotacją i rekombinacją i póki co będzie z Gawronem i Sir Haszakiem „w kontakcie”. To samo usłyszał Sir Haszak w 1984 roku od jednej redaktor w telewizji państwowej(obecnie publicznej) i od tej pory nie ma od niej żadnych wieści, więc wszyscy w redakcji stracili nadzieję. Prędzej na srebrnym ekranie pojawi się Emilus (szczegóły pod wstępniakiem).

PROCEDURA

Czy można przysłać do Was kopertę zwrotną zaadresowaną, ze znaczkiem, na kartce papieru napisać kilka pytań, a Wy odeślecie mi odpowiedzi?

ZEUS

W zasadzie nie. Jeśli miałabym odpisywać na Wasze listy indywidualnie, musiałabym się zatrudnić tu nie na umowę zlecenie, ale na 5 etatów. Listów przychodzą bowiem całe sterty (to nie jest uwaga krytyczna). Dlatego nie odpisujemy indywidualnie, chyba że sytuacja jest naprawdę wyjątkowa.

PRZENIKANIE PLANÓW

Gram w „Misję Harolda” i dochodzę do statku kosmicznego. Duch mi mówi, że muszę wpisać kod z instrukcji. Problem w tym, że ja nigdzie nie mogę jej znaleźć, a byłem we wszystkich planszach. Pomóżcie!

Bugs B.

Na Twoim miejscu szukałabym instrukcji w pudełku, chyba że już je wyrzuciłeś.

SKUTECZNE ZABEZPIECZENIE

Czy przypadkiem wiecie jak uruchomić grę „Najemnik-Powrót”. Po załadowaniu jest graficzka… a potem wyskakuje tekst, żeby podać jakiś wyraz z tego wersu, tej linijki. W opakowaniu gry nia ma żadnych informacji o takim zabezpieczeniu

Paweł Lis

Trzeba zadzwonić do wydawcy gry i zwrócić mu delikatnie uwagę, że jest brakorobem i produkuje buble. Zanim się jednak wyrazi tę opinię należy zapytać, w jaki sposób mogłoby się otrzymać kody będąc posiadaczem legalnej wersji programu. Po słowach krytyki można się już niczego nie dowiedzieć (wydawcy to delikatne istoty). Swoją drogą widać, że walka z piractwem weszła na nowe tory.

STACJA C64

Mam zamiar kupić stację dysków 5,25 do Commodore C64. Dlatego interesuje mnie:

1.    Cena takiej stacji.
2.    Różnica cen programów na kasecie i na dysku.
3.    Gdzie można kupić „Street Fightera 2” w wersji dyskowej?

Sergio

1.    Od 100 do 250 zł.
2.    Nie ma.
3.    Legalnie w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii. U nas legalnie nigdzie.

STRASZNA RZECZYWISTOŚĆ?

Twoje teskty o sprzęcie załamały mnie do końca – wyglądam teraz jak magnes. Mam 386SX/33, 4 MB RAM, 80 MB HDD, SVGA512 KB i cieszę się, że mam tyle. Pascal i Assembler ruszają i mnie to wystarcza. Ale jak słyszę prawdę prosto w oczy, to mi z żalu włosy więdną.

Caminoix Cracoviensis

Ja co prawda nie gram w Pascala i Assemblera, ale jeśli Ty to lubisz i chodzi to u Ciebie poprawnie, nie masz czym się łamać.

WIERSZE NAJSZCZERSZE

TOP SECRET jest cienki,
TOP SECRET jest zły,
TOP SECRET opisuje słabe gry.

Grabarz

Pozwolisz drogi mój kolego,
Że powiem Ci dla dobra Twego
W imieniu całej naszej grupy,
Iż Twoje wiersze są do…

WYOBCOWANIE

Czytam Wasze czasopismo (…) i jeszcze nigdy nie znalazłam (…) w nim listu od dziewczyny.

Aśka S.

Od czasu do czasu się pojawiają. Często pisze KiC.I.A., czująca do mnie awersję Patsy, a także parę innych dziewczyn. Nie jesteś sama.

WYMAGANIA

W wymaganiach (tych w metce – przyp. s.C.) pisze only PC end nasing mor. (…) PC, to Wy wieta, może być XT, AT, 386, 486, Pentium lub P6.

CHI (PS) PIS

Jeśli zdarzyło nam się napisać PC, to powinno to oznaczać PC AT (286). Tak czy inaczej postaramy się wyrażać ściślej.

ZŁOTY INTERES

Posiadam ZX Spectrum i jestem z niego zadowolony. Ostatnio przyszło mi na myśl, żebym mógł go zamienić na: PC 486 DX, CD-ROM. Windows 95, procesor Pentium, mouse, SB, 12 MB RAM. Lecz nie wiem czy mi się opłaca. Posiadam w końcu ZX Spectrum i magnetofon.
PX’men

Z pewnością Ci się to nie opłaca, chyba że zamieniłbyś się na ZX 81 lub kalkulator niezbyt programowalny Borek. Z obu będziesz z pewnością wielce zadowolony.

klara_51
Zgodnie z panującą tendencją na listy odpowiadała seńorita Clara, przy niezmiennie wydatnej pomocy specjalistów w osobach BadJoya i Naczelnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*