UGH!

O jaskiniowcach w zasadzie wiemy niewiele, tyle co z wykopalisk, troch, z książek i filmów. Wiemy ze mieszkali w jaskiniach i wiedli bardzo prymitywne życie. STOP!!! To wcale nie było tak, dowodem na to jest kilka opracowań naukowych na ten temat. Materiały te nie ujrzały światła dziennego tylko z jednego powodu aby nie pokazać jak zacofani jesteśmy w porównaniu z Jaskiniowcami. Mimo wielu środków ostrożności niektóre dane zostaty ujawnione i wykorzystane w głośnym już filmie pt.: The Flintstones” Nie pierwszy to i nie ostatni przypadek wykorzystania tych ścisłe tajnych informacji. W roku 1992 ludzie z grupy PlayByte wydali grę UGH! pokazująca ze taksówki istniały już w czasach Jaskiniowców i byty o wiele bardziej rozbudowane od naszych gdyż potrafiły latać co nam udało się dopiero niedawno.

UGH! jest wspaniałym przykładem na to ze gra nie musi wcale być ogromnie rozbudowana, aby wciągnąć i być atrakcyjna. Głównym bohaterem jest Ralph (Jaskiniowiec samiec, który na nieszczęście dla niego zakocha) się w pięknej Jaskimance (samiczka). Ralph z tego powodu ma straszne kłopoty ponieważ jego wybranka zgodziła się wyjść za niego. pod warunkiem, że przyniesie jej worek pieniędzy (dokładniej. bardzo duży worek). Cóż ma czynić biedny zakochany Ralph? Jako inteligentny młody Jaskiniowiec połozył się pod drzewem i czekał aż mu pomysł wpadnie do głowy. Spadło mu na głowę jabłko, i w tej samej chwili zaświtała mu wspaniale myśl ze mógłby być taksówkarzem i w ten sposób zarobić upragnione pieniążki.

– No tak ale kto to jest właściwie taksówkarz? – zadał sobie pytanie.  

– To jest ktoś kto ma taksówkę! – podpowiedział mu Kopalny (który w tym czasie przebywał z wizytą u rodziny).

Taksówek wtedy jeszcze nie było więc nasz początkujący wynalazca musiał wymyśleć to urządzenie. Po kilkukrotnym zastosowaniu dwóch sposobów na dobre pomysły (leżenie pod drzewem i kąpiel w wannie, sposoby te byty później wykorzystane przez Archimedesa i Newtona. którzy jednak nie przyznali się do ich jaskiniowego rodowodu) wymyślił taksówkę. Urządzenie to było krzyżówką helikoptera z rowerem i wyglądało wyśmienicie.

W ten sposób Ralph stal się Pierwszym Taksówkarzem na Świecie. Ale nie cieszył się z tego powodu gdyż jego myśli krążyły gdzieś indziej. Jako ze nasz mały kochaś nie posiada Prawa Jazdy, należy mu pomoc w prowadzeniu pojazdu. I tu do akcji wkraczasz Ty – od Ciebie zalety czy Ralph będzie szybko i skutecznie przewoził klientów, za co otrzyma dzwoniące należności. Aby uzbierać wystarczająco dużo pieniędzy będziecie musieli się obaj zmagać z zamówieniami klientów przez 69 dni, każdego dnia w innej części miasta Jaskiniowcow. Jeden poziom odpowiada jednemu dniu. Na każdym poziomie masz do wykonania określoną liczbę zamówień. Jedno zamówienie to wykonanie kilku kursów z klientem, aż ten podziękuje za usługę (krótki sygnał dźwiękowy). Czasami jedno zamówienie to jeden kurs, ale bywa że trzeba zrobić ich aż pięć. lm szybciej wykonasz kurs tym większą zapłatę otrzymasz, licznik odlicza pieniądze jakie Ci się nalezą, a nie na odwrót (w sumie jest to bardzo dobry pomysł na taksówki w dzisiejszych czasach). Zanim klient wejdzie na pokład taksówki podaje nam znaczek stacji docelowej. czyli gdzie mamy go dostarczyć. W Twojej ciężkiej pracy przeszkadzać Ci będą niewdzięczne pterodaktyle, śpiące dinozaury, oraz głupkowate triopy.

Wraz z wykonywanymi zadaniami Ralph męczy się i traci energię potrzebną do napędzania wiatraczka taksówki. Energię można uzyskiwać zjadając owoce rosnące na drzewie (to ta roślinka, która Ci się bacznie przygląda). Aby drzewko przekonać, że powinno oddać owoce, należy załadować do taksówki kamień (ten co obserwuje Twój każdy ruch) podlecieć nad nie i zrzucić kamień. W ten sposób drzewo zostaje ogłuszone i upuszcza jeden owoc. Dalej pozostaje już tylko konsumpcja. Przy podlatywaniu do klienta należy uważać aby go nie potrącić, należy wylądować obok niego, a nie na nim. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku to nie należy jeszcze załamywać rąk, gdyż na dole każdego poziomu jest woda i do niej wpadają wszystkie ofiary karambolu. Należy w takim przypadku wylądować na powierzchni wody i poczekać aż klient dopłynie do nas. Nie wszyscy jednak umieją pływać, dziadkowie Jaskiniowcy (ci z brodą i laską) wpadając do wody pochlapią trochę kończynami i od razu idą na dno, należy więc na nich bardzo uważać.

Taksówka nie jest solidnym urządzeniem więc trzeba być ostrożnym przy lądowaniu i przy spotkaniach z platformami nie uderzać zbyt mocno. gdyż może kosztować to jedno życie. Na początku gry można wybrać poziom trudności od którego zależy jak czuła jest taksówka na uderzenia. Istnieje tez możliwość wyboru gry (ONE PLAYER) na jednego gracza, oraz (TEAM GAME) na dwóch graczy na raz (czy to znaczy, że Jaskinianka popełni bigamię?). Możemy też rozpocząć grę od jakiegoś poziomu, ale aby to uczynić należy znać odpowiednie hasło.

Gdy przebrniemy przez wszystkie 69 poziomów na końcu czeka nas wspaniała niespodzianka, ale to musicie zobaczyć sami. Krótkich kursów i hojnych klientów, życzy drogim czytelnikom

EMILUS

Opublikowano w czasopiśmie TOP SECRET 14 (1992)