Sabre Team

…to co działo się w ambasadzie przez ostatnie kilkanaście minut nie miało dla Ciebie żadnego znaczenia. Liczył się tylko rozkaz i to zaprzątało Twoje myśli. Miałeś zlikwidować wszystkich terrorystów, bez wyjątku. Głównym problemem było to że nie wiedziałeś ilu ich tam jest, oraz gdzie trzymają zakładników.
Jeszcze kilka sekund. Już!!!

sabre_team_splashRozpoczęta się akcja. Ty i Twój partner ruszyliście do drzwi. Dwóch pozostałych miało was osłaniać. Pod potężnym uderzeniem nogi drzwi natychmiast ustąpiły. Teraz tylko oderwanie zawleczki i już granaty gazowe zasyczały rozpylając wokół ostry, duszący dym. Dobrze że miałeś ze sobą maskę, ktoś zaczął na oślep strzelać z karabinu. Gdzie jest ten s…syn – cicho zakląłeś. Strzały dobiegały z końca korytarza, posłałeś krótką serię w tamtym kierunku. Musiał dostać bo nagle wszystko ucichło. Rozejrzałeś się, szukając wzrokiem Twojego partnera. Leżał na plecach z pokiereszowanym brzuchem. Nie miałeś czasu na rozmyślania o umarłych, pobiegłeś wzdłuż korytarza. Drzwi na lewo otworzyły się, szybki strzał i następny nie żyje. Dalej korytarzem, teraz na lewo, Gdzieś na końcu hallu widać jakieś postacie wbiegające do pokoju. Jeszcze chwila i jesteś przy drzwiach. Głęboki wdech i szybkim kopniakiem wywalasz drzwi, instynktownie rozwalasz jednego i drugiego terrorystę. Masz tę przewagę ze działasz z zaskoczenia. Nagle czujesz mocne uderzenie w kark, oczy zachodzą Ci czerwoną mgłą, padasz na ziemię.

Niestety akcja ta nie była Twoją najlepszą. Na szczęście zostałeś tylko ogłuszony przez jednego z terrorystów, który zresztą natychmiast zginął od kul dwóch Twoich partnerów. Cała akcja zakończyła się sukcesem – wszyscy zakładnicy zostali uratowani, choć nie przez Twoich ludzi, którzy wraz z Tobą wycofali się z akcji. Po kilku tygodniach przebywania w szpitalu doszedłeś do siebie i mogłeś się stawić w kwaterze głównej. Tu czekał na Ciebie awans oraz oferta utworzenia nowej grupy do zadań specjalnych. Oddział ten miał składać się z ośmiu ludzi. Oto krótkie charakterystyki poszczególnych facetów. (INT – inteligencja. STR – siła fizyczna, AP – punkty ruchu. AIM – celność)

sabre_team_gameplayT. Armstrong
Wiek: 32 lata. Waga: 89 kg Doświadczenie: Udział w akcji zatrzymania Boeing’a 737 porwanego w Majorce. Zakończona sukcesem akcja odbicia brytyjskiej kolonialnej ambasady przejętej przez terrorystów.
Specjalności: Broń palna, oraz tropienie i siedzenie.
INT-76% STR-62% AP-40 AIM-92%

W. Jones
Wiek: 26 lat. Waga: 78 kg Doświadczenie: Nowy rekrut skierowany do oddziału za jego zdolności oraz zdecydowanie.
Specjalności: Wykwalifikowany instruktor wychowania fizycznego. Bardzo dobra sprawność fizyczna.
INT-45% STR-94% AP-50 AIU-64%

H. L. Dobson
Wiek: 42 lata. Waga: 104 kg Doświadczenie: Walczył w Omanie podczas konfliktu w latach 70-tych. Weteran wojny o Falklandy. Specjalności: Ładunki wybuchowe (ekspert!).
INT-91% STR-67% AP-32 AIM-89%

L. P. McDonald
Wiek: 30 lat, Waga: 72 kg Doświadczenie: Członek grupy antyterrorystycznej. Jego znajomość wielu języków zadecydowała o tym ze był wysyłany w rożne rejony Świata.
Specjalności: Zdolność wychodzenia z sytuacji bez wyjścia.
INT-68% STR-75% AP-43 AIM-74%

T. L. Roderick
Wiek: 35 lat, Waga: 78 kg Doświadczenie: Powiązania na całym Świecie.
Specjalności: Ekspert w rozpoznaniu na dużym obszarze. Strzelec wyborowy.
INT-67% STR-58% AP-46 AIM-95%

C. H. Sherriden
Wiek: 35 lat, Waga: 88 kg
Doświadczenie: Brał udział w operacjach na granicy Indonezji z Borneo, podczas konfliktu na tych terenach. Zniszczył argentyńskie lotnisko na Wyspie Pebble.
Specjalności: Płynnie posługuje się alfabetem Morse’a. Wykwalifikowany lekarz.
INT-91% STR-77% AP-39 AIM-79%

To wszyscy ludzie wchodzący w skład Twojego nowego oddziału. Teraz czas aby podać misje jakie będziesz miał do przejścia. Jest ich kilka (dokładnie pięć), więc nie będziesz się chyba nudzi).

LEVEL1
Gdzieś głęboko w dżungli malajskiej, seria politycznych kłótni zakończyła się śmiercią czterech ONZ-etowskich żołnierzy. Malajscy terroryści niezadowoleni z tego uwięzili czterech ONZ-etowskich dyplomatów. Masz przeszukać wrogi obóz i odnaleźć zakładników. Mając już to za sobą musisz wyprowadzić zakładników i Twoich ludzi poza obóz do czekającego helikoptera. Pamiętaj, że mniej niż trzech żywych zakładników oznacza twoje zawalenie akcji.

LEVEL2
15 Wrzesień 1992 roku. Terroryści objęli kontrolę nad amerykańską ambasadą w Londynie. Nazywając siebie Demokratycznym Frontem Wyzwolenia zabili już jednego dyplomatę. Policja miejska przekazała akcję w twoje ręce. Masz za zadanie uwolnić czterech zakładników i zabrać tyłki swojej brygady z powrotem w jednym kawałku. Nie zawiedź. Musisz uratować co najmniej trzech zakładników aby nie stracić swojej reputacji.

LEVEL3
Środkowo wschodni dyktator rozwinął nowoczesny system wyrzutni rakiet. Każda z jego strategicznych rakiet ma kod startowy o bardzo dużej złożoności. Twój oddział musi zniszczyć cztery maszyny, które przechowują kody startowe i w ten sposób unieszkodliwić rakiety. Aby to zrobić będziecie musieli wedrzeć się do silnie strzeżonej fortecy położonej w górach. Nie możesz zawieść.

LEVEL 4
Luksusowy statek rejsowy został właśnie porwany podczas przepływania Zatoki Biskajskiej. Terroryści zamknęli wszystkich pasażerów pod pokładem i aktualnie płyną w kierunku Libii. Zagrozili, że zabiją czterdziestu zakładników kiedy dotrą do Cieśniny Gibraltarskiej. Musisz wybić wszystkich terrorystów zanim będzie za późno. Uważaj aby nie postrzelić nikogo z załogi statku, znajdującej się na pokładzie.

W sercu pustyni Gobi położona jest fabryka broni. Wywiad donosi, że znajduje się w niej system naprowadzania rakiet. Wiadomo jeszcze, że rakiety te wycelowane są we wszystkie większe zachodnie miasta, w tym Londyn. Twoim zadaniem jest wtargnięcie do fabryki i zniszczenie wszystkich czterech maszyn. To będzie twoje ostatnie zadanie. Powodzenia.

Cała gra jest zrobiona w stylu Laser Squada, co oznacza że jest niezła. Po uruchomieniu gry mamy wybrać sobie najwyżej czterech ludzi uczestniczących w danej misji. Następnie należy ich uzbroić i wystać w teren. Gdy panowie komandosi znajdą się już na miejscu rozpoczyna się właściwa zabawa. Każdy posiada pewną liczbę tzw. punktów akcji, które można wydać na poruszanie się, strzelanie, rzut granatem itp. w ciągu jednej tury. Następnie poruszają się terroryści sterowani przez komputer i znowu my, aż któraś ze stron zwycięży. Naszymi wojakami poruszamy za pomocą strzałek, klikając kursorem myszy na jednej z nich. Resztę czynności wykonujemy wybierając odpowiednią ikonę, których znaczenia (od lewej górnej) są następujące:

1. Zmiana komandosa, którym aktualnie sterujemy.
2. Dane o kondycji danego zucha.
3. Mapa.
4. Podnoszenie przedmiotów.
5. Porzucanie przedmiotów.
6. Zmiana na tryb strzelania odruchowego (tzw. OPORTUNITY).
7. Otwieranie drzwi.
8. Zmiana broni w użyciu.
9. Wyciągnięcie zawleczki.
10. Załadowanie broni.
11. Rzut granatem.
12. Strzał z celowaniem.
13. Seria z karabinu.
14. Zakończenie tury.

Cała gra jest nieźle zrobiona, jej akcja choć strasznie powolna, potrafi wciągnąć. Główną wadą jaką zauważyłem, był brak możliwości gry na dwóch graczy.

Podobna jedna pani w sklepie mięsnym mówiła, że szykują się nowe misje do SABRE TEAM’a. Osobiście mam taką nadzieję, bo jak na razie trochę się nudzę po skończeniu wszystkich pięciu misji. No to szable w dłoń mości panowie!!!

EMILUS

sabre_team_ocena

Opublikowano w czasopiśmie TOP SECRET 17/4 (1993)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*