Listy Nr 12

listyLudzie, czytajta Top Secret!
Mam 14 lat. Chciałbym wiedzieć o czym mówi dwumiesięcznik Top Secret. Za odpowiedź z góry Państwu dziękuję.
Przemek

Ręce mi opadły na murawę (podczas koszenia). Skąd on wziął nasz adres – chyba z książki telefonicznej? A może pisze doktorat z historii polskiej prasy współczesnej? TS o niczym nie mówi, co najwyżej cicho szumi przy mięciu.
Kopalny

Cześć Rozgryzacze to ja – Wasz kopnięty fan. Chciałbym dostać Wasz zwariowany 7 numer październik-listopad 1991.
Wasz Sasza “Sherlock Holmes”

No i git jest, chceta to se kupta, ale może byśta choć raz w życiu jak ten Herlock zaczęli od pomyślenia? I przeczytania numeru (chiba, że czytać nie umieta)?
Kopalny

Nadal czekam (i chyba nie ja jeden) na przepis do latania i innych nieprzepisowych sztuczek w Prince of Persia.
Michał Łukaszewski, Gdynia

Dżizus krajs, jak mawiają francuzi. Wszystkie te informacje były w TS3/10 na stronie 23. Jak można je było przegapić?
Kopalny

Oryginał, dobra rzecz!
Kupiłam ostatnio grę Zak McKraken. Wszystko szło dobrze do momentu, gdy kupowałam bilety do Londynu. Wtedy musiałam podać kod. Kodu nie znalazłam i zostałam w grze wtrącona do więzienia. Jak odnaleźć te kody (pojawiają się nie tylko przy Londynie)?
Iwona Jasińska, Rzeszów

Kody znajdują się w instrukcji do gry, więc trzeba kupić oryginał. Inaczej się raczej nie da.
Brat Marcin

Posiadam Raiload Tycoon (kopia). Gdy chciałem uruchomić trzeci pociąg pojawił się komunikat – limit pociągów przekroczony. Zabawa dwoma pociągami wydaje mi się conajmniej bez sensu. Jak można powołać do życia trzeci pociąg? Podobnie tory. Nie mogę wybudować torów, np. Lille-Reims i po chwili Poznań-Kraków. Pojawia się komunikat “Musisz dołączyć do istniejących torów”. Jak można to ominąć? W TS na zdjęciu widziałem 9 pociągów i kilka sieci torów.
JOJO

Dobrze widziałeś. Tyle tylko, że Twój Railroad Tycoon (kopia) jest piracki i źle złamany. Oj, nie popisał się taki jeden kolejarz linowy, nie popisał. Ograniczenie na dwa pociągi pojawia się wtedy, gdy nie rozpoznasz prawidłowo lokomotywy. W kopii pirackiej, najpopularniejszej w Polsce, mimo komunikatu, że identyfikacja była prawidłowa, ograniczenie nie znika.
Tory można kłaść tylko w jednym kawałku. Kilka różnych sieci, które widziałeś u’ TS10, należało do różnych przedsiębiorstw – może ich być cztery, konkurujące ze sobą.
Naczelny

Poke tu, Poke tam
Jestem użytkownikiem komputera Amiga 500 i mam kilka pytań związanych z tym komputerem:
1. Czy są w Polsce programy pozwalające na samodzielne pisanie własnych gier? Jeżeli tak, to jakie?
2. Jak można znaleźć w grze Cheat Mode i na czym polega metoda Commando?
Tomasz Bassarda, Kraków

Wysyłam kopertę zwrotną ze znaczkiem i proszę o opisanie mi metod Commando i Atlantis na wpisywanie nieśmiertelności do gier.
Robert Prajsnar, Rzeszów

A biedny Uran twierdził, że temat nikogo nie interesuje i nie wie, czy jest sens dalej o pokowaniu pisać! Jak już wiele razy informowaliśmy nie piszemy, nie wysyłamy, a przysyłane pieniądze przeznaczamy na własne drobne przyjemności. Dla wszystkich zainteresowanych mam jednak dobrą wiadomość – Uran wydał we wrześniu książkę pt. Jak zostać „nieśmiertelnym”? (w SOETO). Mamy ją w redakcji – zawiera (w dużym skrócie) wstęp dla początkujących i opisy włamań do kilku gier – w tym także te publikowane już na naszych łamach. NIE WYSYŁAMY, NIE SPRZEDAJEMY, NIE ZNAMY ADRESU SOETO!
Naczelny

Hardware
Posiadam komputer IBM PC oraz monitor z kartą graficzną Hercules. Łowicz nie jest dużym miastem i są tu kłopoty ze zdobyciem oprogramowania na ten komputer, nawet jeśli uda mi się jakimś cudem zdobyć jakąś grę to nie mogę jej uruchomić. Zaraz pojawia się napis, że ta gra nie może działać, ponieważ jest zła karta graficzna. Czy taką grę można jakoś zmienić aby działała?
Arkadiusz Piątkowski, Łowicz

Gry zmienić się nie da. Zwykle jedynym rozwiązaniem jest użycie emulatora – to taki programik (np. color.com), po którego zainstalowaniu gry myślą, że masz CGA a nie Herculesa. Zawartość ekranu wygląda wtedy dość pokracznie, ale od biedy można grać. Uwaga – żadnej gwarancji sukcesu. Sporo gier na CGA nie działa, a część tych, które działają, będzie się zawieszać.
Brat Marcin

Mam do Was jedno pytanie: czy w Amidze 500 od razu wmontowana jest stacja dysków?
Cienki Bolek

Oj, te ośmiobitowe nawyki… A słyszałeś kiedyś o Amidze z magnetofonem? A poważniej, to wmontowana jest stacja 3.5″.
P. S. Cienki pisze się Cienki, a nie CieŃki.
Brat Marcin

Każdy może się pieprznąć…
Poruszam – pomimo groźby koszenia trawnika przed rezydencją (POWSTAŃ) Naczelnego (SPOCZNIJ) – sprawę gry Ninja. Nie dają mi spokoju dwa zdania zamieszczone w prawym górnym rogu strony 3/92 numeru Top Secretu: “… w ósmym numerze TS opublikowaliśmy (…) opis gry Ninja. (…) postanowiliśmy uzupełnić opis z TS8.“ Po przeczytaniu powyższego złapałem za Top Secret 8, patrzę w Index – ani śladu, przeglądam numer strona po stronie raz, drugi – i nic! Co jest grane?! Może pomyliliście numery ? Domagam się wyjaśnień.
Jaro

Nie pierwszy, i nie ostatni, raz udało nam się coś sknocić. Konkurs (i opis) znajdowały się w TS7 (słownie: SIEDEM) na stronie 6 (słownie: SZÓSTEJ). Kto i skąd wytrzasnął numer ósmy -nikt nie wie, czy też raczej nikt nie chce się przyznać.
Naczelny

Składam reklamację. W TS8 wpisaliście moje imię jako MACIAJ a nie MACIEJ przy wyniku 56350 na MIG-29. Przyznacie chyba, że to duża różnica. Teraz kumple się ze mnie śmieją. Wspomnijcie chociaż o tym, bo Wam to nic nie robi, a mi zwróci honor.
SKIN

O jedną literkę tyle szumu. Niech Ci będzie -wspominamy.
Naczelny

Ludzie, ale się porombiło (skrót od porobiło i porąbało). Wakacyjna fala upałów, która nawiedziła Polskę wprowadziła mnie w stan nie pełnej władzy umysłowej. Dopiero chwilowe ochłodzenie sprawiło, że zrozumiałem swój haniebny czyn. Poprzednia krytyka Top Secret 10 jest pisana w czasie upałów i jest NIEPOROZUMIENIEM.
prof. Krzysztof Wróbel

No i git. Teraz jest październik i zrobiło się chłodno, za rok będą wakacje i znów nam pewnie ktoś do….
Kopalny

Nie dajmy się robić w balona!
Jestem posiadaczem Atari 800XL. W 8 numerze Top Secret w rubryce SOS zamieściłem ogłoszenie. W parę tygodni później dostałem list od Konrada Zarzeckiego z Łodzi, informujący mnie, że mogę kupić gry w pięciu zestawach. Wysłałem zamówienie na pierwszy z nich (GRYZOR, SPY vs SPY 4, BOMBUZAL, ATOMIX, ROBOCOP, NORTH AND SOUTH oraz SECRET OF MONKEY ISLAND). W ulotce była zamieszczona informacja: “Oczywiście WSZYSTKIE programy są PEŁNOSPRAWNE i bez problemu “chodzą” na ośmio-bitowym ATARI (65XE, 800XL, 800XE, 130XE itp).
Zamówienie wysiałem 19. 03. 1992 r. W połowie lipca przyszła przesyłka, za którą musiałem zapłacić 40000 zł. Była w niej instrukcja i kaseta. Większość programów się nie wgrywa, a niektóre okazują się oszustwem – np. ATOMIX to DEFENDER / polskimi opcjami (np. player to gracz. level – poziom itd). Spy vs Spy 4 to głupi dowcip. Po wgraniu pojawia się READY i nic nie można zrobić – RUN nie daje żadnego efektu. Listing zawiera same linie REM.
Tomasz Fiedler

No cóż. trafić na oszusta żadna przyjemność, ale i żadna sztuka. Naczelny ostatnio spędza czas użerając się z pewnym sprzedawcą samochodów (nie kupujcie przez EUROWACAR – powiedzcie innym, żeby tego nie robili!). Nie jest to pierwszy przypadek cwaniactwa związanego z prowadzonymi przez nas rubrykami, kiedyś była afera z KSZ w Bajtku. Nie jesteśmy w stanie sprawdzać wszystkich nadsyłanych ogłoszeń, każdy musi więc sam się pilnować i oceniać, czy ma do czynienia z jakimś szwindlem czy nie. SOS ma służyć pomocy w wymianie informacji, a nie w zarabianiu pieniędzy, dlatego jeżeli ktokolwiek z ogłaszających się w SOS żąda od Was zapłaty lub jeżeli po wydrukowaniu Waszego adresu ktoś oferuje swoje usługi za gotówkę – przepędzajcie go na cztery wiatry.
Brat Marcin

Poczta do (i od) Kopalnego.
CZEŚĆ KOPNIĘTE ŚWIRY TO JA WETERAN WIETNAMU JESTEM WŁADCĄ WSZECHŚWIATA I NIE MYŚLCIE SOBIE ŻE SIĘ WAS BOJĘ MAMINSYNKI I ŻADNEJ KRYTYKI NA TEMAT TEGO LISTU ZROZUMIANO GŁĄBY?!
A TERAZ PYTANIE: ALE PRZED NIM OPOWIEŚĆ: OD MIESIĄCA BIORĘ NERWOSOL A WIECIE DLACZEGO HĘ? BO JESTEM ZDESPEROWANY I GOTOWY NA WSZYSTKO. SIEDZĘ SOBIE PRZED TELEWIZOREM GAŁY WYCHODZĄ MI Z ORBIT W JEDNEJ RĘCE ŚCISKAM KURCZOWO JOYSTICK … W DRUGIEJ JESZCZE BARDZIEJ KURCZOWO TASAK. ŚLINA ŚCIEKA MI Z GĘBY A WSZYSTKO TO PRZEZ JEDNĄ MAŁĄ I GŁUPIĄ GRĘ DRACONUS I NA COMMODORE 64 WŁARZĘ DO KOMNATY WIDZĘ SMOKA JESTEM HEPI ROZPLASKUJĘ MU RYJ NA ŚCIANIE WDRYNDALAM SIĘ DO DRUGIEJ I WIDZĘ SMOKUSA DEBILUSA NAJBARDZIEJ HYTRĄ I ZAŻARTĄ ISTOTĘ Z JAKĄ DO TEJ PORY WALCZYŁEM ALE ZE MNĄ NIE WYGRA GADZINA WYRWĘ ŁEB INASIKAM DO SZYI DOBRA A TERAZ
JAK GO WYKOŃCZYĆ??????????
Z POWAŻANIEM MISTRZ I WŁADCA WSZECHŚWIATA CZŁOWIEK O PSEUDONIMIE

DRYBCIO Z POGÓRZA
TY……………………! A………………………!
Kopalny

Kopalny – następnym razem mniej uczucia, więcej treści. Wulgaryzmy i inw ektywy wyciąłem. bo czytelnik może się obrazić. Poza tym nie rozwiązałeś podstawowego problemu – co zrobić z tym cholernym smokiem. Twoje szczęście, że sezon kośny już się skończył i trawniczek śniegiem przypruszony!

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*